Izolacja pływających desek podłogowych. Rodzaje i różnice

Myślisz o zainstalowaniu w domu podłogi pływającej, ale nie wiesz, jaki rodzaj izolacji powinieneś zastosować? Poznaj różne rodzaje dostępne na rynku i dokonaj mądrego wyboru.

Podłogi drewniane są szczególnie wygodną i przytulną opcją podłogową. Ich głównym atutem jest wyjątkowa faktura, jaką oferują podczas chodzenia po nich boso, ale również ich dźwięk i ciepło termiczne sprawiają, że są naprawdę wyjątkowe. Aby wzmocnić wszystkie te cechy, deski podłogowe są zawsze instalowane ze specjalną izolacją pomiędzy podłogą lub płytą podłogową a drewnem.

Jakie są izolatory w pływających deskach podłogowych?

Zwykle, gdy mówimy o pływających deskach podłogowych odnosimy się do wszystkich drewnianych podłóg, czy to z litego drewna, czy z drewna laminowanego. Ale istnieje wiele różnych rodzajów, począwszy od ich składu materiałowego, a skończywszy na ich montażu czy nawet konserwacji. O różnych podłogach pływających i ich zastosowaniach przeczytasz w http://urzadzisz.pl

Obie opcje wymagają obecności materiału, który unika bezpośredniego kontaktu z podłogą domu. Nie tylko po to, aby zapewnić właściwości izolacyjne, ale także ułatwić montaż, regulując ewentualne niedoskonałości i nierówności w płycie podłogowej.

Dlatego materiały izolacyjne stosowane w pływających deskach podłogowych są absolutnie niezbędne w każdej instalacji. Są one zwykle znane jako „pianki” i składają się zasadniczo z różnych materiałów, które zobaczymy poniżej, ale zawsze zapewniają właściwości termiczne, akustyczne i przeciwwilgociowe, sprzyjając lepszej długoterminowej wydajności naszej podłogi.

Rodzaje izolacji

Chociaż istnieją różne rodzaje izolacji, najbardziej powszechne są:

Pianka

Jest to najczęściej spotykana i najtańsza opcja w każdej instalacji podłogi drewnianej. Ma bardzo małą grubość, zaledwie 2-4 mm, ale jest ona więcej niż wystarczająca ze względu na dużą gęstość. Możną ją znaleźć w tych samych sklepach, w których sprzedają deski podłogowe, gdyż zazwyczaj są one sprzedawane razem, ale można ją również zobaczyć w każdym ogólnym sklepie dla majsterkowiczów. Pianka wystepuja w rolkach o szerokości ok. 100-120 cm i długości do 10 m.

Pianka polietylenowa

Ta opcja jest krokiem w górę w jakości w porównaniu do klasycznej, normalnej pianki. Jej właściwości izolacyjne są większe, choć na pierwszy rzut oka możemy nie zauważyć różnicy. Ważne jest, aby zapoznać się z charakterystyką techniczną oferowaną przez dostawcę, aby upewnić się, jaki rodzaj pianki instalujesz, ponieważ grubość jest również bardzo podobna (2-4 mm), a format jest również w rolkach.

Korek

Inną opcją, coraz rzadziej stosowaną, jest umieszczenie pod drewnianą podłogą korka o dużej gęstości. Korek jest jednym z najlepszych dostępnych materiałów izolacyjnych, nie tylko na podłogi, ale także na sufity i ściany. Cieszy się wyjątkowością jako materiał naturalny i prawdziwie ekologiczny, ale z drugiej strony jest znacznie droższy od pianki i nie jest odpowiednio odporny na wilgoć.